Pletení

4 návody na zimní čelenky, díky kterým se zbavíte strachu z pletení copánkových vzorů

Když jsem na sociálních sítích sdílela fotky rozpletených nebo hotových čelenek s copánkovým vzorem, skoro pokaždé jsem dostala reakci: “Jé, máš to krásné, ale musí to být strašně složité, to já bych nezvládla”. Na to nezbývalo než odpovědět: “Ale určitě zvládla, není to zase tak složité, jak to na první pohled vypadá!” Vážně? Vážně! V tomto článku vám chci ukázat, že pletení copánků není opravdu nic složitého – v podstatě nejsložitější je “poprat” se s nákresy v postupech, které má totiž skoro každý jiné. Ale i to se dá zvládnout, když víte, jak na to. A já vám to v dnešním článku ukážu!

Co budete potřebovat

  • 50 g pletací příze (já jsem používala merino vlnu)
  • jehlice podle doporučení na obalu příze (já pletu na 4,5)
  • pomocná jehlice na copánkové vzory
  • jehla na sešívání pleteniny
  • nůžky

Jak pochopit návody na pletení copánkových vzorů

Někdy mi přijde, že co návod na copánkový vzor, to jiné značení. Začíná to už u značení hladce obrace – někdo jako hladce nechá prázdné pole, někdo udělá svislou čáru, někdo křížek, obrace někdo značí puntíkem, někdo vodorovnou čárkou…A takhle to pokračuje i u značení copánkových vzorů – někdo dělá plnou šipku, někdo jen čáru (viz obrázky níže), někdo značí i sudou řadu stejně jako lichou a pod to někam dá poznámku, že to vlastně máte číst obráceně (tedy plést, “jak se vám to jeví”) – prase by se v tom vyznalo.

Proto si většinou musím všechny vzory překreslit do jednotného názvosloví, ze kterého je patrné, že kouknu a vidím. Tedy že hned vidím, kolik očí mám sejmout a jestli je mám položit před “práci” nebo za práci – tedy jestli křížím před, nebo křížím za. A jestli mám v sudé řadě plést hladce nebo obrace.

Na následující fotce vidíte, jak jsem si sjednotila postupy všech čtyř čelenek, které vidíte na úvodní fotce. Postupně vám pletení každé z nich přiblížím v detailu. A samozřejmě dám i odkazy na původní zdroje s původními nákresy – třeba vám bude vyhovovat víc – však porovnáte a uvidíte, podle čeho se vám bude plést líp.

Návod – smetanová čelenka s copánkovým vzorem

Bohužel už nevím, kde jsem návod na tuto čelenku našla, takže se omlouvám tvůrci, že neuvedu zdroj.

Nicméně jsem si návod malinko upravila – na každé straně jsem škrtla dvě oči, takže moje čelenka je pletená jen na 24 očí místo původních 28.

Šipka nahoru (u mě žlutá cikcak čára) znamená – sejměte 2 oči na pomocnou jehlici a dejte před práci. Upleťte 2 oka hladce, oko obrace a pak upleťte 2 oči hladce z pomocné jehlice.

Šipka dolů (u mě růžová cikcak čára) znamená – sejměte 2 oči na pomocnou jehlici a dejte za práci. Upleťte 2 oka hladce, oko obrace a pak upleťte 2 oči hladce z pomocné jehlice.

Návod – zelená čelenka s copánkovým vzorem

Vzor pro tuto čelenku se mi zalíbil na první pohled – asi proto, že vážně není složitý. Jen v určitých intervalech děláte copánek ze dvou očí. A sudou řadu přeplétáte skoro celou (kromě krajů) obrace.

Zdroj

Návod – růžová čelenka s copánkovým vzorem

Tuto čelenku jsem pletla pro dceru. Ta totiž viděla, jak si pletu zelenou čelenku a hned chtěla taky. Musela jsem tedy najít vzor, který by byl relativně úzký. Jako vždy jsem byla s hledáním úspěšná na Pinterestu. A taky bych řekla, že to je vzor nejjednodušší. Takže pokud chcete začít s pletením copánkových vzorů, toto je ideální vzor.

Jo a taky to byl první vzor, u kterého jsem viděla, že sudá řada je značená tak, jak ji máte plést. Tedy konkrétně jaké oko máte přesně plést – ne “jak se vám to jeví” (panebože než já tehdy jako malá holka pochopila, jak to babička myslí!)

Zdroj

Opět jsem si vzor překreslila do svého názvosloví. Copánek vznikne tak, že 4 oči sejmeme na pomocnou jehlici a dáme před práci. Upleteme 4 oči hladce a pak 4 hladce z pomocné jehlice.

Návod – béžová čelenka s copánkovým vzorem

Tak na této čelence jsem si v tom předvánočním pletařském maratonu nejspíš uhnala artrózu kloubů na palci 😀 Pletla jsem ji totiž hned dvakrát: jednu pro kamarádku a jednu pro ségru. A ze všech vzorků byl asi nejsložitější na zapamatování, kde právě v pletení jsem – vždycky jsem si musela udělat poznámku, u které řady jsem právě skončila, abych to nepopletla.

Návod najdete na Drops design – k této čelence si můžete dokonce uplést i rukavice! Jinak právě tady je nejvíc patrný rozdíl ve značení – ten od Drops jsem moc nechápala, a tak jsem si ho musela upravit na svoje značky. A taky si tady člověk musí víc hlídat, jak plete sudou řadu. Taky jsem – na rozdíl od předchozích čelenek – pletla “nultou řadu” a poslední řadu. Byla to trošku vyšší dívčí, ale zkušené pletařinky si s tím jistě poradí.

Tak, a to by bylo! Věřím, že pletení copánkových vzorů přijdete na chuť stejně jako já a kdo ví, třeba se jednou odhodlám uplést i celý svetr! 🙂

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..