Pletení

Návod na pletení pro začátečníky: jednoduchá dětská zimní čepička s nákrčníkem

Při našem nedávném stěhování jsem v krabici, kde mám uloženy zbytky vln “pro strýčka Příhodu”, narazila i na tři klubíčka krásné modré merino příze. Jelikož moji synové už po ručně pletených čepicích dávno netouží, a dcerka by zase preferovala jinou barvu, rozhodla jsem se uplést čepici pro nejmladšího člena příbuzenstva. Jeho maminka si ze zaslaných fotek, které jsem nazdařbůh našla na Pinterestu, vybrala ten nejjednodušší vzor – hladce pletenou čepičku, kterou vidíte uprostřed.

Jelikož rusky neumím a k návodu jsem se nemohla nijak proklikat, vzala jsem do rukou “babiččin poklad” – tedy knihu Pre šikovné ruky a našla jsem v ní návod na čepičku, která odpovídala aspoň rozměry pro daný věk (tedy 1 – 2 roky).

Co budete potřebovat

  • Příze – Já jsem použila merino Lang 70 3 klubka
  • Pletací jehlice 4 a 4,5
  • Jehla na sešívání pleteniny
  • Kožešinová bambule
  • štítky “Handmade” (není nutné 🙂 )

Jednoduchá pletená dětská čepice krok za krokem

Krok 1 – nahození očí a upletení pružného lemu

V návodu v knize se doporučovalo nahodit 79 očí pro obvod hlavičky 44 cm, ale po tom, co jsem upletla pár řad, se mi to zdálo málo (tím spíš, že jsem měla informaci, že obvod hlavičky malého O. je 49 cm).

Takže jsem nakonec nahodila 90 očí – tudíž jsem pak pletla 88 očí + 2 krajové. První krajové oko se plete anglicky, poslední se jen sejme z jehlice. V tomto videu uvidíte, jak se plete anglicky hladké oko.

Do výšky cca 4 cm jsem pletla “patent”, tedy pružný lem – vždy jedno oko hladce, druhé obrace, řadu přeplétáme, “jak se nám to jeví” – tam kde jakoby očko “visí” na jehlici, tak pleteme hladké oko, když máme pod očkem jakoby “smyčku”, pleteme obrace. Na fotce nahoře je sice uvedeno 8 cm pružného lemu, ale to proto, že lem čepičky, podle které jsem pletla, je pak ohnutý. Tento ne. Lem jsem pletla na jehlicích číslo 4, zbytek čepice pak na 4,5.

Krok 2 – hlavní část čepice

Teď vlastně přichází ta nejjednodušší část. Až do celkové výšky 14 cm pletete jen hladce. I tu řadu, kterou přeplétáte zpátky. Hladce, pořád hladce. Nemáte co zkazit.

Krok 3 – zužování čepice

Zužování děláme tak, že vždycky spleteme 2 očka spolu. V první řadě každé 10. a 11. očko. Tedy rozumějte: upletete krajové oko anglicky, pak upletete 9 oček, 10. a 11. naberete na jehlici spolu a upletete zároveň. Pak zase upletete 9 oček a následující dvě spletete dohromady. Tak pokračujete, až budete na konci řady. Další řadu přepletete bez ujímání.

V následující řadě spletete každé 9. a 10. očko. Tedy mezi tím upletete 8. A řadu pak opět přepletete zpátky bez ujímání.

V další řadě spletete každé 8. a 9. očko. Tedy mezi tím je 7 oček. A tak pokračujete, až vám na jehlici zbyde 10 očí.

Buď můžete řadu klasicky ukončit, tj, uzavřít očka, anebo přízi odstřihnete dostatečně dlouhou, provlečete ji skrz jehlu a očka stáhnete. I pokud očka uzavíráte klasicky, nezapomeňte si nechat dost dlouhý kus příze na sešití.

Krok 4 – sešívání čepice

Hezký videonávod, jak sešít díly pletené vroubkovým vzorem, najdete na těchto stránách od Drops design.

Krok 5 – našívání bambule

Bambuli koupíte buď v kožešnictví, anebo ji pořídíte třeba na e-bay. Mě stála asi 60 Kč.

Jednoduchý pletený dětský nákrčník

Uplést nákrčník je rozhodně o moc jednodušší, protože nemusíte ujímat. Já jsem ho stejně jako čepičku pletla na 90 očí, akorát pružný lem jsem udělala o polovinu kratší než u čepičky (tedy 2 cm).

A tady máme oba kousky dohromady.

Závěr – našití štítku

Na úplný závěr jsem na čepičku i nákrčník našila štítek “Handmade”. Já jsem koupila balíček padesáti těchto štítků přes e-bay a stály asi 120 Kč.

Hotovo! Budu moc ráda, když mi dáte vědět, jak se vám podle tohoto návodu pletlo a nebojte se mi poslat fotky vašich hotových výtvorů! 🙂

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..